Tuesday, December 23, 2008

Coupon Conversation

Timm: Hand me a couple of those granola bars, will you?
Jessie: A 'couple'?
T: How much did you pay for that box of granola bars?
J: Um...$1.50.
T: And how many are in the box?
J: 10.
T: Okay, hand me 30 cents worth of granola bars.
J: Timm, they only cost $1.50, but we have to eat them like they're $3! (handing over one small granola bar.)

5 comments:

Diana said...

he he. Yes granola bars are a sacred commodity at our house too!

Hannah said...

This cracks me up and is exactly how Linc would be. Timm works so hard, surely he is worth a double granola snack be it .30 or .60 worth!

rmt said...

Hee hee hee. That is so funny!

Jill said...

That's just plain funny.

michelle said...

I like Hannah's comment!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...